Vignette تاریک شدن گوشه‌ها در رندر

 شاید شما در بسیاری از اثار معماری و عکاسی تکنیکی را مشاهده می کنید که در بسیاری از تصاویر دیده می شود و باعث ایجاد جلوه خاصی در تصویر می شود .

Vignetting  تاریک شدن گوشه‌ها (ویگنتینگ): یکی از تکنیک های بسیار تاثیر گذار در زیبایی تصاویر معماری می باشد که به تیرگی اطراف تصویر و محو شدن آن با روشنایی وسط کادر تصویر گفته می شود . این ترفند بیشتر در فتوشاپ در مرحله پست پروداکشن انجام می گیرد . بسیاری از آثار معماران و طراحان برجسته از این تکنیک در آثار خود استفاده می نمایند .

روش اجرا :

در نرم افزار فتوشاپ به چند روش این تکنیک قابل اجرا می باشد که روش اصلی و پیش بینی شده در این نرم افزار استفاده از پنجره Lens Correction است که از منوی Filter - Lens Correction و یا کلید میانبر Shift + Ctrl + R باز می شود. پنجره باز شده دارای ۲ سر برگ در قسمت راست می باشد که  در سربرگ Custom  ، در میانه پنجره تب Vignette دیده می شود این ابزار شامل دو نوار تنظیم می باشد که نوار بالایی شدت تیرگی یا روشنایی و نوار پایینی دامنه تیرگی یا روشنایی اطراف تصویر را تنظیم می نماید. 

نکات قابل توجه در استفاده از Vignetting :

- این تکنیک در تصاویری استفاده می شود که  سوژه یا المانهای مورد توجه در وسط تصویر قرار دارد . این کار باعث حرکت چشم بیننده به مرکز تصویر و سوژه مورد نظر می شود .

- در مواقعی که نور پردازی در مرکز تصویر قابل توجه تر از اطراف تصویر باشد از این ابزار برای زیبایی بیشتر استفاده می شود.

- در نماهای بیرونی باعث ایجاد گرادینت درآبی آسمان می شود که خود زیبایی فوق العاده ای به اثر می بخشد.

- توجه نمایید این تکنیک در همه آثار قابل اجرا نیست و یا گاها شدت استفاده از آن متفاوت است ، بهتر است در استفاده از این ابزار زیاده روی ننمایید.

 

ویگنیتینگ

ابزار Vignette

ابزار Vignette

 

p-p-2-5-4

 

p-p-2-5-3

 

 

 

 

سبد خرید خالی است