کنتراست در رندر – بخش اول

کنتراست عبارت است از شدت دامنه روشنایی تا تیرگی قسمت‌های مختلف تصاویر رنگی یا شدت دامنه سفیدی تا سیاهی در تصاویر سیاه و سفید.

کنتراست در آثار معماری بسیار اهمیت دارد و در زیبایی اثر نقش بسیار ویژه ای دارد . شاید شما در اجرای نمای یک ساختمان از تضاد ۲ رنگ آجر نما برای ایجاد کنتراست و زیبایی استفاده نموده اید . البته در این مطلب ما بیشتر در خصوص تنظیم کنتراست مناسب در مرحله پست پروداکشن توضیحاتی را ارائه می نماییم ، اما بعضی از  آثار در مرحله طراحی دارای کنتراست مناسب نمی باشند پس انتظار زیادی در مرحله پست پروداکشن از اصلاح آن نمیرود. بهتر است در مرحله شبیه سازی و اعمال متریال و نورپردازی به این نکته توجه شود .

ولی در بسیاری از مواقع ممکن است در زمان رندر به نور و کنتراست مورد نظر خود نرسید بهتر است این عمل را در فتوشاپ و مرحله پست پروداکشن انجام دهید.

در تصویر زیر تفاوت مقدار کنتراست در یک تصویر دیده می شود.

کنتراست تصویر

کنتراست تصویر

نکته ای که در آشنایی بهتر کنتراست اهمیت دارد طول دامنه تیرگی و روشنایی در هر تصویر است .

در دو تصویر زیر که به صورت سیاه سفید نمایش داده شده طول دامنه روشن ترین و تیره ترین رنگ که در تصویر دیده می شود ، توسط نوار تونالیته رنگ سیاه و سفید مشخص شده است. تصویر سمت راست کنتراست مناسب و بالاتری را نسبت به تصویر سمت چپ دارا میباشد .

Untitled-111

نکته : همه تصاویر و رندرهایی که شما تهیه میکنید کنتراست یکسانی ندارند به طور مثال در تصاویر مه آلود کنتراست تصویر می بایست پایین تر از حد معمول باشد و یا قسمتهایی از تصویر که در عمق قرار دارند مثل ساختمان ها ، درختان و کوههایی که  در دور دست قرار دارند .

کنتراست کم در محیط مه آلود

کنتراست کم در عمق تصویر

کنتراست کم در عمق تصویر

در تصاویری که دارای عمق میدان بیشتری هستند تنظیم کنتراست و وضوح مناسب تصویر در قسمت های اصلی تصویر باعث تمرکز بهتر چشم و زیبایی در رندر شما می گردد.

در بخش دوم آموزش (کنتراست در رندر) ابزارها مختلف تنظیم کنتراست در فتوشاپ آموزش داده خواهد شد .

سبد خرید خالی است