آموزش پست پروداکشن پروژه های معماری با نرم افزار فتوشاپ ۱-۱

فصل مقدماتی – جلسه آشتایی با نرم افزار و پلاگین های لازم

بسیاری از پروژه های معماری که در نرم افزارهای سه بعدی طراحی و رندر گرفته می شود برای طبیعی جلوه دادن رندر ، توسط نرم افزار های ویرایش تصویر بویژه نرم افزار فتوشاپ (photoshop) با تکنیک های خاص به رندری فوق العاده تبدیل می شود.

اعمال اصلاح پرسپکتیو ، اضافه نمودن آبجکتهای مورد نیاز رندر ، ترکیب بندی ، اصلاح رنگ ، ایجاد عمق (depth of field)، حذف نویز رندر ، اصلاح نور و کنتراست ، تغییر بک گراند و ... از جمله آموزش هایی است که برای دوره پروداکشن (PostProduction)در نظر گرفته شده .

نرم افزار های و پلاگین های مورد نیاز :

فتوشاپPhotoshop  : این نرم افزار یکی از کامل ترین نرم افزارهای گرافیکی بوده که می تواند تمامی نیازهای اصلاح تصویر را در خود داشته که در صورت نصب پلاگین های مخصوص پست پروداکشن سرعت عمل شما در ویرایش رندر را تسریع می بخشد.

نکاتی در مورد رندر و تصویر :

اندازه تصویر رندر در کیفیت بسیار اهمیت دارد بهتر است از  1200*900 پیکسل کمتر نباشد . در صورت چاپ در اندازه بزرگتر از a4  طول و عرض را در مرحله رندر افزایش دهید .

پیکسل تصویر 

تفاوت فرمت RGB  و CMYK

تفاوت rgb - cmyk 

RGB چیست ؟
RGB مخفف کلمات Red یا قرمز ، Green یا سبز و Blue یا آبی می باشد و قالب رنگی می باشد که در مانیتورها ، گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. در RGB رنگ ها با ترکیب کردن نورهای آبی ، سبز و قرمز ایجاد می شوند. فرآیند ایجاد این رنگ ها بر اساس نور بوده که تنوع بسیار زیاد دارد و با این سه رنگ اصلی می توان میلیون ها ترکیب رنگی جدید ایجاد کرد.

CMYK چیست ؟
CMYK مخفف کلمات Cyan یا آبی ، Magenta یا قرمز ، Yellow یا زرد و Black یا مشکی می باشد و قالب رنگی می باشد که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. رنگهای CMYK بصورت فیزیکی باید ایجاد شود بنابر این طیف رنگی کمتری نسبت به رنگهای  RGB ایجاد می شود. 

نتیجه :

در صورتی که رندر خود را برای نمایش در وسایل دیجیتال ارائه می دهید ، بهترین گزینه RGB می باشد .

ولی در صورتی که رندر معماری شما بر روی کاغذ و بنر و کاتابوگ و هر گونه محصول چاپی ارائه می گردد ، بهتر است در ابتدای مرحله پست پرو داکشن در فتوشاپ فرمت رنگی را به CMYK تغییر دهید.

تغییر فرمت رنگ 

تنظیمات مورد نیاز نرم افزار فتوشاپ

از منوی Edit _ Preferences _ Performance مقدار حافظه رم  سیستم و درایو های مورد نیاز نرم افزار را برای بالا بردن عملکرد و سرعت در کار ، با این روش پیام خطای کمبود رم و حافظه در حین پست پروداکشن بدون دلیل ظاهر نمی شود. در سمت راست این پنجره مقدار History را به بالای عدد ۱۰۰ تغییر دهید . با این کار مقدار مراحل گذشته کار اضافه می شود .

تنظیمات فتوشاپ 

در بخشهای دیگر منوی Preferences میتوانید تغییرات مورد نیاز مثل واحد اندازه گیری ،رنگ و اندازه گرید و ... را انجام دهید.

PNG یا JPG

در صورتی میخواهید پس از رندر بک گراند رندرتان را در مرحله پست پروداکشن ویرایش و اضافه کنید بهتر است پس از اتمام رندر با پسوند png ذخیره و درغیراین صورت با فرمت jpg ذخیره نمایید.

در جلسه آینده ۲-۱ شما با نرم افزار فتوشاپ آشنا می شوید.

مهدی دادخواه

 

 

سبد خرید خالی است