آموزش لاین در مکس بخش چهارم

بخش چهارم-مدلسازی نمای معماری با طرح فنس با استفاده از فرمان لاین(قسمت دوم)

حال میخواهیم هردو شکل بچرخد برای اینکه این چرخش در هر دو شکل در یک جهت نباشد باید Make first  (نقطه ابتدای) یکی از اشکال را جابجا کنیم و در بالای شکل قرار دهیم.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

به این منظور ابتدا نقطه ی بالایی یکی از شکلها را انتخاب سپس راست کلیک کرده و روی گزینه ی Make first  کلیک میکنیم و جای Make first  جابجا شده و به بالای شکل منتقل میشود.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

حال با تغییر زاویه ی Angle یکی از آنها به سمت راست و دیگری به سمت چپ میچرخد و شکل زیر بدست می آید.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

حال مختصات X و Y آنرا صفر میکنیم تا شکل وسط دستگاه مختصات قرار گیرد مجددا زاویه ی Pivot را چک میکنیم که در مرکز شکل قرار گرفته باشد،سپس شکل را روی محور Y کمی به عقب  Move میکنیم بعد به پنل Pivot رفته و روی گزینه ی Affect Pivot only کلیک میکنیم و مقدار محور Y را صفر کرده تا Pivot در وسط دستگاه مختصات قرار گیرد.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

به نمای Top رفته ابزار Rotate  را فعال دکمه ی shift را گرفته و روی محور Y می چرخانیم تا از شکل کپی گرفته گرفته شود و درجه ی مورد نظر را تعیین میکنیم همچنین میتوانیم شکل را با زاویه Pivot انتخاب کنیم به سربرگ Tools  رفته و Array…  را انتخاب کنیم در پنجره ی باز شده روی فلش جلوی Rotate کلیک کرده و عدد Z آنرا ۳۶۰ وارد میکنیم روی حالت Copy قرار داده تعداد ۱D آنرا افزایش می دهیم تا شکلها بهم نزدیک شوند(به طور مثال عدد۲۳ را وارد میکنیم) و OK میکنیم که کل شکل به این صورت میشود .(اگر روی گزینه ی Preview کلیک کنیم میتوانیم تغییرات را ببینیم)

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

یکی از شکلها را انتخاب و گزینه ی Attach multi را انتخاب کنیم و در پنجره ی باز شده کل اسامی را انتخاب و روی گزینه ی Attach کلیک میکنیم تا همه ی اشکال بهم متصل شوند،سپس آنها را convert To Editable spline میکنیم.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

حال از قسمت Modify list  عملیات FFD3*3*3  را به شکل نسبت میدهیم.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

و از زیر مجموعه آن Control Points را انتخاب و با فعال کردن فرمان Move، Rotate و ...میتوان به شکل حالات مختلف داد.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

در اینجا نیز میتوان شکل را convert To Editable spline کرد و شکل بوجود آمده ماهیتش تغییر کرده و میتوان به vertex ،segment و spline آن دسترسی پیدا کرد و در نهایت به چنین شکلی رسید.

آموزش لاین

آموزش توری در مکس

این مطلب از مباحث آموزش مدلسازی با نرم افزار ۳d max با تدریس مهندس قدیری برگرفته شده است جهت شرکت در دوره های آموزشی با تلفن ۰۳۱۹۵۰۱۱۸۱۵ تماس حاصل فرمایید.

سبد خرید خالی است