آموزش لاین در مکس بخش دوم

بخش دوم کاربردهای لاین و و تغییرات روی spline

در پروژه های معماری از لاین میتوان در طراحی و مدل کردن انواع درب، پنجره، نرده، گچبری، و غیره استفاده کرد. اصولا در بعضی پروزه ها پنجاه درصد از مدلسازی با استفاده از فرمان لاین صورت میگیرد. همچنین از لاین در ترسیم نقوش اسلیمی و پیچیده نیز استفاده میشود. وقتی از پنل create  و آیکنshapes  و از لیست کشویی آن spline را انتخاب کنیم ؛علاوه بر گزینه ی لاین ، shapeهای پارامتریکی نیز در این قسمت وجود دارد از جمله Rectangle، Circle، Ellipse، Arc  ،و غیره که  به جز تغییر در پارامتر ها امکان  Edit روی آنها وجود ندارد.

 

لاین در مکس

تغییرات روی spline

برای تغییر روی این اشکال و دسترسی به vertex ،segment،و splineها  باید بعد از انتخاب ، روی آنها راست کلیک کرده و گزینه ی convert To  وبعد convert To Editable spline را انتخاب میکنیم.

Editable spline

آموزش لاین در مکس

 

spline

segment

بدین ترتیب میتوان هرگونه تغییری روی انها انجام داد. بطور مثال اگر بخواهیم از ترکیب چندshape  مثل مستطیل،دایره، و هشت ضلعی، یک شی یا لگو ایجاد کنیم ابتدا یک ، Rectangel یک Circle ، ویک NGON، ترسیم میکنیم. (همچنین میتوان متنی از طریق گزینه Text به آن اضافه نمود.)

NGON

circle

حال ابتدا Rectangel را انتخاب روی آن راست کلیک کرده و آنرا Convert To Editable spline میکنیم، سپس برای اتصال مابقی shapeها مجددا راست کلیک کرده و روی گزینه ی Attach کلیک میکنیم.

  و بعد روی تک تک shapeها کلیک کرده تا همه ی اشکال به Rectangel متصل شوند و یک شکل یکپارچه بدست آید.(برای اتصال دو یا چند شکل به یکدیگر میتوان از گزینه ی Attach mult نیز استفاده کرد و با انتخاب اسامی اشکال در پنجره ی باز شده و کلیک روی گزینه Attach یک شکل یکپارچه بدست آورد)

لاین در مکس

اتصال چند شکل

 

لاین در مکس

اتصال چند شکل

در اینجا اگر به قسمت Edite spline مراجعه کنیم میتوانیم با انتخاب vertexو ،segment ،spline تغییراتی را در شکل ایجاد کنیم. بطور مثال میتوان روی قسمت vertex کلیک کرده سپس نقاط گوشه را انتخاب و آنها را Move یا Rotate و ...کرد.

تغییرات لاین در مکس

Edit spline

همچنین اگر گزینه ی Enable in Renderer  و Enable in viewport  را فعال کنیم ،خطوط حجم پیدا می کنند و سطح مقطع آنها دو حالت میتواند داشته باشد.

اگر روی حالت Radial باشد؛سطح مقطع به صورت دایره (لوله ای)، 

اموزش لاین

سطح مقطعRadial

و اگر روی حالت Rectangular باشد به صورت مستطیل (Box) در می آید.

آموزش لاین

سطح مقطعRectangular

 

سبد خرید خالی است